EN
Je toho viac

Fitnes kuracie rezne bez vyprážania

slovenskou klasikou na oslavách, svadbách či len tak ako typický nedeľný obed. Hoci nám môžu pripomínať detstvo a babičkinu kuchyňu, nebudeme si klamať – mäso obalené v trojobale a smažené vo vrstve oleja nie je jedlo, ktoré patrí do modernej, zdravej, fit kuchyne.

A pritom kvalitné kuracie mäso môžeme určite zaradiť na zoznam zdravých, hodnotných a výživných potravín, ktoré majú miesto v jedálničku športujúcich ľudí aj tých, ktorí dbajú na zdravú výživu či štíhlu líniu. Je hodnotným zdrojom bielkovín, aminokyselín a minerálnych látok. To všetko platí v prípade, že jeho výživovú hodnotu neznehodnotíme nesprávnym spôsobom prípravy.

Kuracie rezne sa dajú pripraviť aj v zdravšej verzii, ktorá neublíži štíhlej línii a nespôsobí vám ťažobu. Poradíme vám aj, s čím ich podávať, aby vás obišiel klasický (nielen) poobedný útlm, ktorý sa často objavuje po zjedení ťažkého a nezdravého jedla.

Základom je vymeniť smaženie v oleji za šetrnejšie a aj jednoduchšie pečenie. Kuracie prsia jednoducho obalíme v pripravenej zmesi, uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, vložíme do rúry a pečieme pri 180 stupňoch približne 20 – 25 minút.

A akou zmesou obaliť kuracie mäsko? Možností je viac:

Podobný efekt ako pri klasických rezňoch dosiahneme, ak vytvoríme zmes z kukuričných lupienkov: 100 g podrvených kukuričných lupienkov + 2 vajíčka + 4 lyžice strúhaného parmezánu + soľ, korenie.
Ďalšou možnosťou je zmiešať 200 g jogurtu s vajíčkom a prelisovaným cesnakom. V pripravenej zmesi namarinujeme mäsko a následne ho zľahka obalíme v strúhanke (môžeme použiť klasickú, kukuričnú, špaldovú alebo mix) zmiešanej s najemno nastrúhaným parmezánom.
Výborná je aj táto kombinácia: 1 lyžica masla + 2 lyžice nasekaných mandlí/mandľových lupienkov + 1 lyžica strúhaného parmezánu.

TIP: Komu pečené rezne príliš nevoňajú alebo to skrátka pre neho už nie sú rezne a smaženia sa vzdať nechce, odporúčame aspoň smažiť na kokosovom oleji alebo bravčovej masti, prípadne vyskúšať panko strúhanku, ktorá je o niečo zdravšou verziou klasickej strúhanky. Pochádza z japonskej kuchyne a zdravšia nie je ani tak samotným zložením, no jej výhodou je, že nenasiakne toľko tuku ako „naša“ strúhanka.

A čo dobré k mäsku?

Skvelou prílohou k takto pripravenému mäsu sú napríklad pečené sladké zemiaky či pečená alebo grilovaná zelenina – cvikla, tekvica, brokolica, špargľa, cuketa, paradajka. Môžete vyskúšať aj batatové, mrkvové či zelerové hranolky pečené v rúre s trochou olivového oleja. Namiesto klasickej zemiakovej kaše podávajte hráškovú, mrkvovo-batatovú či brokolicovú kašu.

Samozrejme, nič nepokazíte ani čerstvou či nakladanou (fermentovanou) zeleninou. Šalát z čerstvej zeleniny nezabudnite poliať olivovým olejom, prípadne balzamikom a ochutiť ho môžete rozličnými čerstvými či sušenými bylinkami alebo semiačkami. Fermentovaná zelenina je veľmi zdravá, preto sa odporúča konzumovať ju pravidelne. Fermentácia je proces mliečneho kvasenia a patrí k najlepším a najzdravším prírodným spôsobom konzervovania zeleniny. Baktérie v kvasenej zelenine zvyšujú jej stráviteľnosť a hladinu vitamínov, prospievajú tráveniu a zdravej črevnej mikroflóre. Kvasená kapusta, uhorky, cvikla či iná takto pripravovaná zelenina obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných enzýmov.

Ak si predsa len z času na čas doprajete klasiku v podobe smaženého rezňa v trojobale, nič strašné sa nedeje. Najmä ak si ho skutočne vychutnáte v pokoji, bez stresu a výčitiek. Nezabúdajte však na pravidelný pohyb, veľa zeleniny a radosť zo života. 😊