Food styling – prvý dojem je len jeden
Čo je to food styling a prečo by sme sa ním vôbec mali zapodievať? Je to azda len moderný výmysel doby sociálnych sietí a food blogerov? Nuž, pokiaľ je reč o skutočne dobrom jedle a zážitku z neho, potom by ste sa rozhodne mali zamyslieť nad tým, akú rolu môže zohrať aj vo vašej kuchyni.
Vedeli ste, že…?
Food styling alebo, ak chcete po slovensky, aranžovanie jedla je umenie úpravy jedla alebo surovín, z ktorého je zložené. Ide o zručnosť, ako ho urobiť podmanivým a nezabudnuteľným už na prvý pohľad.
Množstvo článkov na internete vám napovie, že food styling nie je nič viac než bohapusté ukladanie jedla a dekorácií pred filmovaním či fotografovaním, avšak to je dosť ďaleko od pravdy. Človek totiž nedokáže jedlo krásne naaranžovať bez toho, aby mal dosť predstavivosti, lásky k jedlu a aj dobrý plán.
Áno, čítate správne. Na food styling je potrebné mať plán. Ďalší dôkaz, že to nie je len taká hocijaká činnosť, ktorú zvládnete, kedykoľvek si zmyslíte. Aj najlepší šéfkuchári sveta to vedia, preto majú na rôzne pokrmy pripravené rozličné druhy tanierov, pohárov, byliniek, kvetín, utierok, prestieraní, omáčok, posýpok a mnoho ďalšieho.
Potvrdzuje to aj majiteľ a šéfkuchár talianskej reštaurácie SAPORI ITALIANI Andrea Ena: „Food styling je v súčasnosti veľmi podstatný. Nehovorí sa len tak, že prvý dojem je kľúčový. To, ako obsah taniera vyzerá, je rovnako dôležité ako chuť pokrmu. U nás v reštaurácii dobre vieme, že jedia aj oči, preto si v kuchyni dávame veľmi záležať na servírovaní. Skôr než jedlo opustí kuchyňu, musí byť dostatočne nastylované farebne i kompozične a až potom môže smerovať k zákazníkovi.“
Za food stylingom sa teda skrýva doslova stratégia a precízne plánovanie, ktoré vyústi do dokonale vyzerajúceho pokrmu. Ako sa hovorí, aj oči jedia alebo prvý dojem je len jeden. Povedzme si teda, ako by sa mohol stať súčasťou aj vašej kuchyne.
Ako na food styling vo vlastnej kuchyni?
1. Aranžujte surovinami, ktoré pokrm obsahuje
Ide o pravidlo, ktoré by pri food stylingu malo byť alfou a omegou. Pokiaľ robíte napríklad pečené kurča s pomarančovou omáčkou, na tanieri sa bude skvele vynímať plátok čerstvého pomaranča. Pri plnených kuracích rolkách môže dobre ukázať čerstvý špenát alebo iná surovina, ktorú ste dali dovnútra. Nezabudnite však, že menej je viac. Preto pri aranžovaní nemusíte použiť všetky suroviny, ktoré ste dali do varenia. Vyberte si tie kľúčové, ktoré lahodia aj oku.
2. Používajte čo najviac čerstvých surovín
Nie je nič horšie ako pripraviť chutné jedlo a pokusom o food styling ho zničiť. Ak máte radi bylinky, pri servírovaní na tanier určite použite čerstvé varianty, ako napríklad bazalku, petržlenovú vňať, rozmarín či pažítku (všetko podľa vlastnej chuti a preferencií). Sušené verzie si nechajte radšej na samotné varenie. Vyskúšať môžete aj rôzne druhy čerstvej baby zeleniny. Na tanieri sa krásne vyníma napríklad blanšírovaná baby mrkva alebo cuketa. Potešiť oči a chuťové poháriky môžete aj čerstvými klíčkami. Jedlu dodávajú punc luxusu a navyše sú veľmi zdravé. Vybrať si môžete napríklad medzi klíčkami cvikly, hrachu, cesnaku, červenej kapusty či reďkovky.
3. Vyhrajte sa s omáčkami a dresingmi
Omáčky a dresingy sú veľmi vďačným aspektom aranžovania jedla. Zároveň zaručia, že pokrm nebude suchý. Narežte napríklad kuracie prsia po upečení na tenšie plátky, pridajte trošku ryže alebo zemiakov, čerstvú zeleninu a na zvyšok taniera nakvapkajte efektné bodky z omáčky. Pri dávkovaní si môžete pomôcť napríklad cukrárskym vreckom, do ktorého omáčku nalejete a aranžovanie vám pôjde ešte ľahšie. Ďalšou možnosťou je naliať lyžicu omáčky asi 3 cm od okraja taniera a ťahom lyžice ju rozotrieť. Na tento tvar môžete položiť hotové kuracie mäsko.
4. Posýpka – nezvyčajný tuning
Ďalším záverečným „tuningom“ vášho pokrmu môže byť posýpka. Kuracie kúsky v sladkokyslej omáčke dokonale vyzerajú aj chutia posypané sezamom. Veľmi efektný je aj čierny sezam. Ak chcete mäsku dodať chrumkavosť, posypte ho opraženou cibuľkou. Zaujímavým spojením je vytvorenie posýpky z ciabatty opraženej na olivovom oleji s drobnými kúskami sušených paradajok. Kuracie prsia upečte a chrumkavou posýpkou ich dozdobte, pridajte rukolový šalát a fantastická večera je na svete.
5. Jednoduché línie
Poznáte takzvané smoothie bowls alebo smoothie misky? Koncept ich aranžovania sa skvele premietol aj do slanej kuchyne v podobe poké. Podobným spôsobom môžete v líniách naaranžovať svoj obed s kuracinou. Línia ryže, brokolice, mrkvy, čerstvo upečených kuracích pŕs nakrájaných na rezance, avokádo a pod. Pohrajte sa s menu a so surovinami, ktoré milujú vaši blízki. Pri poké platí: čím viac farieb, tým zdravšie jedlo.
6. Menej je viac
Platí to vo všetkých luxusných a špičkových reštauráciách. Pokiaľ je vaším cieľom krásne naaranžované jedlo, určite sa toho držte a stravníkom predostrite tanier, kde je pestrý výber surovín v malom množstve. Po tom, ako im padne sánka a obed zjedia takmer i s príborom, ich pokojne môžete nechať vypýtať si dupľu.
7. Dvakrát merajte, raz režte
Pokiaľ pripravujete napríklad pečené kura, je dobré vopred si rozmyslieť, ako ho budete servírovať. Vopred majte na pamäti, aký plán máte s mäsom, čo k nemu budete podávať, a podľa toho ho nakrájajte či upečte v celku. Predpríprava surovín je základ úspechu.
8. Na servise záleží
Dokonalú bodku vášmu kulinárskemu počinu dodá dobre vybraný servis – vhodné taniere a príbory. Kľúčovým krokom je aj zaobstarať si rôzne pútavé prestierania, ktoré môžete variovať podľa podávaného pokrmu. K dokonalému zážitku určite dopomôžu aj drobnosti ako karafa na vodu, víno či limonádu a štýlová súprava koreničky a soľničky, keďže pri správnom prestieraní by na stole nemali chýbať.
Jedlo je zábava a umenie v každom ohľade. Niektorí vedia aj tie najjednoduchšie jedlá naaranžovať do dokonalosti. Nikdy nie je neskoro začať skúšať a učiť sa. Ak vám chýba predstavivosť či inšpirácia, nechajte sa viesť napríklad food blogermi, ktorí food stylingom žijú:
• @alicepages
• @caroroccos
• @thelittleplantation
• @hautescuisines
• @homemade.is.happiness