EN
Je toho viac

Kura na hubách – jedlo plné vitamínov a minerálov

Na huby sa v oblasti zdravého životného štýlu a gastronómie upriamuje v poslednom čase veľká pozornosť a musíme podotknúť, že je oprávnená. Huby sú totiž nabité vitamínmi, minerálmi a okrem toho sú aj slušným zdrojom vlákniny. V kombinácii s kuracím mäsom na tanieri istotne nešliapnete vedľa.

Vedeli ste, že…?
Huby obsahujú telu prospešné látky, ako sú folát (B9), niacín, meď, selén, zinok, vitamín B6. Okrem toho sú aj slušným zdrojom vlákniny. Napríklad v jednej porcii húb shiitake (100 g) nájdeme približne 15 gramov vlákniny. Pravidelná konzumácia húb môže stáť aj za nižším rizikom vzniku rakoviny prsníkov či prepuknutia demencie.

Hliva ustricová (lat. Pleurotus ostreatus)

Jedlá huba so všestranným použitím ako do hotových jedál, tak na nakladanie do octu alebo sušenie. Je to vynikajúca surovina na prípravu polievok a omáčok, dobre chutí konzervovaná v rôznych nálevoch aj v kombináciách s kuracím mäsom či so zeleninou. Bežne sa spracovávajú iba klobúčiky húb. Konzumácia hlivy priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnosť proti infekciám, zvyšuje aj tvorbu červených krviniek mimo kostnej drene. Pozitívne pôsobí aj proti zápalovým ochoreniam, vírusovým, bakteriálnym a plesňovým chorobám, proti hemoroidom, ekzémom, pri liečení popálenín atď.

TIP:
Tuhé hlúbiky hlivy ustricovej, ktoré sa ťažko konzumujú, rozhodne nevyhadzujte, dajú sa totiž usušiť a pomlieť na tzv. hubový prášok, ktorý sa používa ako aromatické hubové korenie.

Hríb smrekový a dubový

Nekorunovaný kráľ húb hríb smrekový (lat. Boletus edulis) oplýva delikátnou chuťou i arómou, a preto má v kuchyni všestranné a nenahraditeľné využite. Hríbovité huby a najmä pravé hríby sú vysoko cenené. Na trhoviskách, ale aj v supermarketoch sa čerstvé i sušené pravé hríby predávajú pomerne draho a možnože sú dokonca najdôležitejšou obchodnou hubou na svete. V kuchyni sa hríbovité huby budú najlepšie vynímať v smotanovej omáčke alebo krémovom rizote. Pridaním chutného kuracieho mäsa rozhodne nič nepokazíte.

Šampiňón

Šampiňón alias pečiarka poľná (lat. Agaricus campestris) je výborná jedlá huba, ktorá sa vyrovná aj pestovaným druhom. Plodnice obsahujú okrem antibiotických látok aj látky s protinádorovými účinkami, ale rovnako i vitamíny B1, B2 a D. Z minerálnych látok hlavne draslík, fosfor, horčík a zinok, železo, jód či chróm. Šampiňóny sú vhodné pre obéznych ľudí, pretože sú sýte a majú veľmi málo kalórií. Výborne sa hodia k pečenému či dusenému kuraciemu mäsu. Neodporúčajú sa pri dne.

Kuriatko jedlé

Plodnica kuriatka jedlého (lat. Cantharellus cibarius) obsahuje celú škálu veľmi zaujímavých látok, ako napríklad vitamín C, je bohatá na draslík a patrí medzi najbohatšie známe zdroje vitamínu D2. Je potrebný pre správnu funkciu imunitného systému a pomáha pri prevencii niektorých typov rakoviny a iných ochorení. Kuriatko má protizápalový, antioxidačný a antimikrobiálny účinok, najmä voči baktérii Escherichia coli a zlatému stafylokoku Staphylococcus aureus. Dužina má veľmi tuhú konzistenciu, a preto je jednou z najťažšie stráviteľných húb. Kuriatková omáčka je skutočná delikatesa. Táto huba má totiž veľmi špecifickú, trochu štipľavú chuť. Čerstvé sú výborné v polievke či talianskom rizote, s rezancami a so smotanou. A ako inak, skvele doplnia aj kuracie mäso.

Vedeli ste, že…?
Novým poznatkom je, že kuriatko jedlé obsahuje pomerne značné množstvo sérotonínu; jeho nedostatok v tele sa prejavuje depresiami alebo poruchami spánku. Môže tak poslúžiť ako nový prírodný liek na zimnú depresiu namiesto užívania syntetických antidepresív.

Shiitake

Húževnatec jedlý (lat. Lentinula edodes) je jedlá huba pôvodom z východnej Ázie, ktorá sa pestuje a konzumuje po celom svete. V niektorých formách tradičnej medicíny sa považuje za liečivú. Táto chuťovo veľmi výrazná huba má mäsitú konzistenciu. Pre svoju lahodnú chuť a silnú arómu je dokonca označovaná za „perlu medzi hubami“. Japonský lekár Kisaku Mori, Ph.D., v roku 1936 založil Inštitút pre výskum húb v Tokiu.

Použitím analytických techník Mori zistil, že huby shiitake obsahujú veľké množstvo enzýmov a vitamínov, ktoré sa v rastlinách zvyčajne nenachádzajú. V priebehu rokov práce s ľudskými pacientmi zistil, že tieto huby sú účinné pri liečbe mnohých neduhov, ako vysokého cholesterolu, žlčníkových kameňov, prekyslenia, žalúdočných vredov, diabetu, nedostatku vitamínov, anémie a dokonca nádchy.

KuRadič na záver:

• Ak nemáte doma čerstvé alebo zamrazené huby (pozor, hríby v žiadnom prípade nezamrazujte čerstvé, pretože sa môžu stať jedovatými), môžete pri varení využiť aj sušené huby z vašich letných prechádzok lesom. Namočte ich na 30 minút do teplej vody a následne postupujte úplne rovnako ako podľa pôvodného receptu.
• Ak patríte k vášnivým záhradkárom a baví vás pestovať si vlastnú úrodu, vyskúšajte pestovať doma aj huby. Nepotrebujete na to ani veľkú záhradu, stačí nájsť miesto u vás doma, vhodný substrát a nejakú nádobu. Ľahko si tak vypestujete hlivu ustricovú, šampiňóny či shiitake.

Huby disponujú mnohými nesporne nevyhnutnými benefitmi pre ľudské zdravie. Sú prospešné pri diéte aj pri závažných ochoreniach. Ak si ich doprajete na tanieri pravidelnejšie v kombinácii s kuracím mäsom, dvojnásobne tým potešíte svoje chuťové poháriky a zároveň obohatíte svoj organizmus o zdraviu prospešné látky.

Milí čitatelia, dajte nám vedieť, ktoré huby obľubujete vy. Máte rokmi overený recept, na ktorý nedáte dopustiť? Podeľte sa oň s nami.