EN
Je toho viac

Silvestrovský stôl plný dobrôt

Po Štedrom dni plnom dobrôt a darčekov nás vždy čakajú ďalšie sviatky. Okrem 1. a 2. sviatku vianočného prichádza aj Silvester. Nový rok je potrebné osláviť nielen dobrým šumivým vínom, ale aj chutným jedlom. Už ste sa rozhodli, čo na posledný deň v roku nachystáte?

Silvester spolu s kuraťom od HSH

Kura je chutné, ak je kvalitné. Oslávte Silvester spolu s Kuraťom Kráľovským od HSH. Silvestrovský obed či večeru si tak bude pochvaľovať každý člen rodiny. Okrem celého kuraťa či stehien si môžete pripraviť aj prsia alebo krídla. Výber je na vás.

Tradície Silvestra

Posledný deň v roku so sebou už v minulosti prinášal rôzne povery. Niektorí dokonca verili až v magickú moc tohto dňa. Ak sa vám v posledný deň v roku niečo prisnilo, malo sa to počas nového uskutočniť. Niektorí ľudia dokonca nevymetali domy, pretože sa báli, že by mohli vymiesť aj sami seba. V preklade to znamenalo smrť.

To, čo sa objavovalo na stole počas Silvestra, nie je príliš špecifikované. Vo väčšine prípadov šlo o podobnú až rovnakú hostinu ako na Vianoce. Jediný rozdiel bol v tom, že sa tu nachádzalo aj mäso. Počas posledného dňa v roku sa mohla jesť i kuracina.

Tradície Nového roka

Tak ako na Vianoce, aj na Nový rok existuje niekoľko tradícií. Väčšina slovenských rodín sa drží toho, že v prvý deň nového roka neje nič okrídlené. Verí sa, že v novom roku by mohol odletieť všetok majetok. Na novoročnom stole by malo byť skôr prasiatko, ktoré má prinášať šťastie. Táto povera je aktuálna dodnes. Na rozdiel od iných nevymrela a mnoho ľudí ju stále dodržiava.

V minulosti boli aktuálne aj iné povery. Ak chcel mať niekto úrodný rok, pri vstupe do domu musel vchádzať prvý muž. S hojnosťou sa však spája aj ďalšia povera. Ak na Nový rok niekto prišiel na návštevu, mal povinnosť niečo priniesť.

Vedeli ste, že…?
Nový rok sa prvýkrát oslavoval už v roku 2000 pred naším letopočtom. Oslavy boli zaznamenané v Mezopotámii, ale Nový rok bol oslavovaný na jarnú rovnodennosť v marci.

Silvestrovské chuťovky, ktoré neomrzia

Počas Nového roka by sme sa síce podľa povier mali kuraťu vyhýbať, no na Silvestra z neho môžeme pripraviť chutné jednohubky a predjedlá. Tie sa na silvestrovský stôl perfektne hodia. Pripravili sme si pre vás recepty, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.

Kuracia nátierka

Na jednohubky sa hodí aj chutná nátierka. Kuracia je jednou z veľmi obľúbených. Na jej prípravu budete potrebovať:

 • 200 g kuracieho mäsa z HSH
 • 2 vajcia
 • 50 g taveného syra
 • 50 g masla
 • 2 PL majonézy
 • 2 strúčiky cesnaku
 • korenie podľa chuti: soľ, mletá červená paprika a mleté červené korenie

Uvarené kuracie mäso z HSH pomeľte v mlynčeku. Uvarené vajíčka nakrájajte nadrobno a vložte do misky spolu s mäsom. Následne pridajte tavený syr, zmäknuté maslo, majonézu a pretlačený cesnak. Všetko spolu dobre premiešajte a dochuťte soľou a korením. Podávajte s čerstvým pečivom. Ozdobiť môžete paradajkou, pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.

Vhodné sú aj kuracie stehná

Niektorí aj na Silvestra pripravujú veľkú rodinnú akciu, kde chystajú slávnostnú hostinu. Ak medzi nich patríte i vy, môžete vyskúšať aj recept na kuracie stehná.

Chrumkavé kuracie stehná s cesnakom a rozmarínom

Suroviny:

 • ⅓ šálky kuracieho vývaru, najlepšie pripraveného z Kuraťa kráľovského
 • 2 PL citrónovej šťavy
 • PL horčice
 • ¼ ČL drvenej červenej papriky
 • 8 kráľovských kuracích stehien HSH
 • 8 strúčikov cesnaku
 • 4 vetvičky rozmarínu
 • soľ a čierne mleté korenie podľa chuti

V miske zmiešajte vývar, citrónovú šťavu, horčicu, na menšie časti nakrájaný rozmarín, pretlačený cesnak a červenú papriku. Všetko dochuťte soľou a čiernym korením. Stehná osoľte, okoreňte a dajte do panvice. Na panvici ich nechajte opekať približne 7 – 9 minút. Následne znížte teplotu a vyberte ich. Do rovnakej panvice vložte zmes vývaru, citrónovej šťavy a korenín a nechajte prevariť. Potom kuracie stehná vložte do zmesi a nechajte ešte povariť 10 – 15 minút. Podávajte s prílohou a so zeleninou.

Ďakujeme za vašu dôveru v roku 2019 a tešíme sa spolu s vami na ďalšie výzvy, ktoré so sebou prinesie rok 2020.