EN
Je toho viac

Tráviaci trakt a s ním súvisiace choroby

Prevládajúci súčasný životný štýl zdraviu tráviaceho traktu väčšiny ľudí veľmi neprospieva. Buď patria mnohí z nás ku skupine ľudí, ktorí väčšinu dňa presedia pri počítači a na pohybovú aktivitu im veľa času a priestoru nezostáva, alebo sme súčasťou skupiny, ktorá „nabehá“ v rámci dňa kilometre, avšak popri tom behu nie je čas na adekvátnu výživu, maximálne na kávu či cigaretu. Ani jedno, ani druhé nie je pre zdravie čriev, žalúdka či konečníka prospešné.

Väčšina z nás už zažila nejednu krušnú chvíľu, ktorá bola spojená so zlým trávením potravy, pohybmi čriev či vylučovaním. Tráviaci trakt je zložitý systém pozostávajúci z viacerých častí, počnúc ústnou dutinou a končiac konečníkom, pričom zdravotný problém môže vzniknúť na ktoromkoľvek jeho mieste. Na zabezpečenie adekvátnej výživy organizmu a jeho zdravia nestačí potravu len prijímať, ale ju aj spracovať, využiť a v neposlednom rade nespracovanú či nepotrebnú vylúčiť z tela von.

O hemoroidoch sa nechceme rozprávať

Možno si niektorí z nás spomínajú, ako nám v detstve neustále opakovali, aby sme nesedeli na studenej zemi, pretože dostaneme „vlka“ či zlatú žilu. Popravde, predstava zlatej žily bola v detstve príjemná, to sme však netušili, čo to vlastne tá povestná zlatá žila je.

Hemoroidy sú zväčšené žily okolo konečníka. Môžu byť vnútorné alebo vonkajšie. Dochádza k nim vtedy, ak je na žily okolo konečníka príliš veľký tlak. Príčinou môže byť napätie počas pohybu čriev, komplikácie chronickej zápchy, dlhé sedenie (najmä na záchode), výskyt v rodine, čiže pozitívna rodinná anamnéza. Môžu sa totiž prenášať geneticky z rodiča na dieťa, takže ak ich mali vaši rodičia, je väčšia pravdepodobnosť, že ich dostanete aj vy. Aj dvíhanie ťažkých predmetov, obezita alebo iné neustále namáhanie môžu riziko vzniku hemoroidov zvýšiť. Ďalším rizikovým faktorom je tehotenstvo, pretože zväčšujúca sa maternica tlačí na žilu, čo spôsobuje jej vydutie.

Vedeli ste, že…?
Pozor si treba dávať na kávu, alkohol a štipľavé korenie. Väčšinou pôsobia veľmi dráždivo.

Hemoroidy sa prejavujú extrémnym svrbením, podráždenosťou, citlivosťou a bolesťou. Objaviť sa môže aj svrbivá alebo bolestivá hrčka alebo opuch v blízkosti konečníka. Miestami sa môže pritrafiť aj únik fekálií, pacientov trápia aj bolestivé pohyby čriev. Mnohých vystraší najmä jeden z častých príznakov, a to slabé krvácanie z konečníka, pričom farba krvi je jasnočervená.

Aj keď sú bolestivé, nie sú život ohrozujúce, často samy vymiznú, niekedy im však k tomu treba dopomôcť. Možností je viacero, je to však striktne individuálne. Je nesmierne dôležité neľakať sa a nezatvárať pred tým oči, pretože ak si problém nevšímame, sám od seba zväčša nezmizne.

Na začiatku je, samozrejme, dôležitá prevencia – pestrá, striedma a vyvážená racionálna výživa kombinovaná s dostatočným pitným režimom a pohybovou aktivitou. Ak už dôjde k ich vzniku z rôznych dôvodov, netreba zúfať, ale popasovať sa s nimi. Veľmi vhodné sú tzv. pravidelné sedacie kúpele trvajúce 15 minút. Na prípravu sedacieho kúpeľa môžeme využiť rôzne preparáty a substráty, najčastejšie sa odporúča dubová kôra.

Tip:
Dubovú kôru povaríme asi 15 minút, vo vani si pripravíme vlažnú vodu, do ktorej vlejeme pripravený vývar, a posedíme si v kúpeli aspoň 15 minút. Na vývar postačia štyri polievkové lyžice sušenej kôry a liter studenej vody. Tento rituál môžeme opakovať, kým problémy nevymiznú, alebo aj preventívne dlhší čas.

Na zmiernenie pálenia a svrbenia konečníka môžeme použiť aj voľnopredajné čapíky, masti alebo krémy. Na lokálne použitie na postihnutú oblasť sú vhodné aj aloa pravá a nechtík lekársky. Ďalším veľmi dôležitým preventívnym opatrením je použitie záchoda, hneď ako dôjde k nutkaniu na stolicu či k pohybu čriev. Dôležité je tiež zabránenie vzniku zápchy, pretože je rizikovým faktorom hemoroidov, a ďalej pravidelné cvičenie a fyzická aktivita, ktorými si zabezpečíme pohyby čriev a pravidelné vyprázdňovanie sa.

Určite si treba dať veľký pozor na dlhé sedenie, najmä na tvrdých a chladných povrchoch, ako sú betón alebo dlaždice. V rámci stravovacích zvyklostí je potrebná konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny, ktorá má mnoho benefitov, pričom jedným z nich je práve prevencia vzniku zápchy. Strava by mala byť bohatá na vitamín C, pretože zosilňuje kapilárne steny. Z hľadiska konkrétnych potravín sú odporúčané celozrnné obilniny, pohánka, čerstvé ovocie, citrusové ovocie, černice, čučoriedky, čerešne, čerstvá zelenina, tmavá listová zelenina, žerucha, strukoviny, šošovica, zeleninové šťavy, ako mrkvová, zelerová, petržlenová alebo špenátová.

Ako predísť zápche?

Ide o sťažené vyprázdňovanie čriev často pri tuhej stolici. Jej vyprázdňovanie je neraz veľmi nepravidelné, vyvoláva nepríjemný pocit plnosti a psychické napätie. Patrí k tzv. civilizačným chorobám, pričom na jej vzniku sa podieľa strava „západného“ typu s malým množstvom vlákniny a veľkým obsahom výrobkov z bielej múky, nedostatok tekutín v strave aj sedavý spôsob života spojený s nedostatkom pohybovej aktivity.

Vyhnúť sa jej môžeme, ak zabezpečíme prísun dostatočného množstva tekutín, čo je 1 500 – 2 000 ml denne (minerálne vody je potrebné striedať, ovocné a bylinné čaje, ovocné šťavy, mušty, 50 % džúsy, 100 % džúsy riedime vodou alebo minerálnou vodou – sú príliš kalorické). Ďalej je dôležitý prísun dostatočného množstva rastlinnej vlákniny (30 g na deň v 2 – 4 denných dávkach). Vhodný je celozrnný chlieb, celozrnné pečivo, kukuričné lupienky, ovsené vločky, ovocie, zelenina. Do jedálnička je potrebné zaradiť aj potraviny podporujúce peristaltiku čriev, čiže ich pohyby (južné ovocie, figy, sušené ovocie – slivky, marhule, hrušky, datle, orechy, kyslomliečne výrobky, kyslé mlieko, zrnková káva, želatína, agar, strukoviny). Treba sa vyhýbať konzumácii niektorých potravín, ktoré stužujú stolicu, ako napríklad ryža, biely chlieb, spracované syry, kakao a z neho odvodené výrobky a vo všeobecnosti všetky sladkosti.

Vedeli ste, že…?
Zápchu môžu spôsobovať aj niektoré výživové doplnky a lieky alebo dokonca aj nepravidelnosť v stravovaní a stres.

Počuli ste už o syndróme dráždivého čreva?

Stav, pre ktorý je charakteristická epizodická alebo dlhodobá porucha vyprázdňovania hrubého čreva spojená s pocitmi nafukovania a bolesťami brucha v neprítomnosti špecifického chorobného nálezu na čreve. Je častejší u žien ako u mužov. Príčinou môže byť citlivosť na jedlo, kofeín a iné stimulanty vrátane alkoholu, tabaku a drog, taktiež malabsorpcia cukrov (porucha trávenia), napríklad laktóza v mlieku, vysoký obsah fruktózy v ovocných šťavách a sušenom ovocí, sorbitol a xylitol používaný v dietetických výrobkoch alebo ide o dôsledok bakteriálnej nerovnováhy v hrubom čreve.

Medzi príznaky patrí striedavá hnačka a zápcha, plynatosť, bolesť, nevoľnosť a strata chuti do jedla. Stres môže stav zhoršiť. Najčastejšími potravinovými agresormi sú pšenica a kukurica, mliečne výrobky, káva, čaj, čokoláda, citrusové plody, cibuľa a zemiaky. Na zmiernenie príznakov sa odporúča jesť stravu s vysokým obsahom vlákniny. Vhodné sú celozrnné obilniny, čerstvé ovocie, čerstvá zelenina, strukoviny, koriander, aníz, zázvor, psyllium, pupalkový olej, mätový olej, rascový olej, harmanček, rozmarín, rasca, šalvia a fenikel, ktoré zmierňujú plynatosť.

A čo vredy?

Vredová choroba žalúdka a dvanástnika je ochorenie prejavujúce sa za určitých okolností lokálnym poškodením sliznice a hlbších vrstiev stien tráviacej rúry, ktoré prichádzajú do styku s kyslou žalúdočnou šťavou. V niektorých prípadoch možno pozorovať genetické vplyvy vzniku vredov, častejší je výskyt u ľudí s krvnou skupinou 0, postihujú asi 10 % populácie, 3-krát častejšie mužov. Bolesť vredov zhoršuje alkohol, kofeín, citrusové ovocie a jeho šťavy.

Peptické vredy vznikajú, ak sa poruší rovnováha medzi ochrannými a agresívnymi činiteľmi v tráviacom trakte. Medzi ochranné faktory patrí dostatočná produkcia primerane kvalitného žalúdočného hlienu, ktorý povlieka sliznicu v tenkej vrstve a chráni ju pred mechanickým a predovšetkým chemickým poškodením. Dôležitá je aj regeneračná schopnosť bunkového epitelu (rýchlosť obmeny buniek a ich náhrada plnohodnotnými zložkami) a primerané prekrvenie sliznice.

Medzi rizikové faktory patrí napríklad nadmerná tvorba kyseliny chlorovodíkovej, pepsínu či žlčových kyselín. Infekcia Helicobacterom pylori, vírusom Herpes simplex či užívanie určitých druhov liekov sú tiež dôvodom ich vzniku.

Nefarmakologická liečba vredov pozostáva zo šetrnej stravy, z užívania alkalických stolových vôd, pravidelného nočného spánku, pravidelného stravovania (dôležité sú raňajky) a vylúčenia fajčenia a ostatných škodlivín. Pri príprave pokrmov pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika treba zabezpečiť, aby bolo jedlo mäkké, a teda aby vred mechanicky nedráždilo. Musí byť chutné, pritom však nemá obsahovať také výťažky, ktoré chemicky dráždia a vyvolávajú nadmerné vylučovanie žalúdočnej šťavy. Treba dbať na neutralizačné schopnosti samotného jedla. Jedlo má byť málo objemné, aby nezapríčinilo mechanické rozpínanie žalúdka, žiaduca je častejšia a pravidelná konzumácia – aspoň 5-krát denne. V strave má byť dostatok látok vplývajúcich na hojenie vredu (bielkoviny, vitamín C, vitamín A, zinok). Všetky potraviny sa varia alebo dusia do mäkka. Nevhodné sú čerstvé pečivo a kysnuté cestá. Tuhé rastlinné vlákna, šľachy alebo chrupky, ktoré varením alebo mletím nemožno rozrušiť, odstraňujeme.

Z tohto hľadiska je veľmi vhodné kuracie mäso, pretože je bohatým zdrojom bielkovín, obsahuje aj veľké množstvo stopových prvkov vrátane vitamínov A, B12, C, E. Je ľahko stráviteľné, zároveň svojím zložením posilňuje obranyschopnosť tela a imunitu. Z hľadiska stráviteľnosti a dodržania šetrenia tráviaceho traktu sú vhodné napríklad:
• kurča na paprike,
• kurča na rajčiakovom pretlaku,
• kurča dusené na zelenine,
• kurča na šampiňónoch,
• plnené kurča,
• zaprávané kura,
• kurča zaprávané so zeleninou.

Povolená je aj hydinová šunka. Z jednotlivých druhov mäsa nie sú v žiadnom prípade vhodné akékoľvek mastné druhy, ako kačica, hus, divina, baranina, mastné vnútornosti, mastné ryby, údené mäsá, mastné a pikantné údeniny, trvanlivé salámy, mäsové konzervy, ryby v oleji, kyslé ryby, sardelové filety, kaviár, klobásy, oškvarky, jaternice, slanina, bravčová masť. Mimo mäsitých potravín sú vhodné napríklad banány, čučoriedky, tmavá listová zelenina, zemiaky, celozrnné obilniny, hnedá ryža, kukurica, strukoviny – najmä červená a biela fazuľa –, med v čerstvom stave, cesnak, kurkuma, tymian, škorica, kardamóm, klinčeky, zázvor, kapusta. Posilňujú totiž sliznicu žalúdka, zvyšujú aktivitu hlienu, pôsobia antibioticky.

Staráte sa o svoj žalúdok dostatočne, milí čitatelia? Máte overené tipy a triky, ako sa vyhnúť problémom, ktoré rady potrápia naše bruchá? Podeľte sa o ne – nikdy neviete, ako a komu svojou radou pomôžete.